Postup vylití betonové podlahy a její údržba
1. Ochrana čerstvého potěru
Ihned po nalití je nutné na 48 hodin zajistit uzavření realizovaných prostor, zabránit vzniku průvanu, přímému oslunění a působení jiných lokálních zdrojů tepla. Stavbu zabezpečit utěsněním okenních, dveřních ajiných prostupů, zastíněním velkých oken PE fólií (vytváří difuzní rozptyl slunečního záření), zabránit komínovému efektu u výtahových šachet a schodišť. Čerstvou směs je nutno chránit vůči mrazu a teplotám nad 25 °C, a to po dobu min. 48 hodin. Bude-li potěr během prvních 7 dní vystaven vyšším teplotám převyšujících 30 °C, je nutné pro snížení rizika vzniku prasklin adeformací omezit nadměrnou ztrátu vlhkosti azajistit chlazení, např. kropením vodou.
2. Pochůznost a zatížitelnost
CemLevel je pochůzný po 24-48 hodinách od nalití vzávislosti nateplotě prostředí. Částečná zatížitelnost po4–5 dnech (lehké stavební práce bez bodového zatížení). Montáže stěnových přepážek pocca 7 dnech (dle teploty). Konečných vlastností je dosaženo po28 dnech (dle ČSN 744505).
3. Vysušování
Cementové potěry CemLevel jsou vždy opatřeny ochrannou parafínovou vrstvou. Ta by měla být napovrchu zachována co nejdelší dobu pro zajištění pozvolného arovnoměrného vysychání. Je-li tato vrstva odstraněna nebo jiným způsobem funkčně narušená vprůběhu vysychání, je nutné ji nahradit, a to nejpozději do 4 týdnů od nalití. Toto opatření není nutné provádět, bude-li potěr opatřen do 4 týdnů od nalití podlahovou krytinou. Dodatečnou ochranu je možné provést penetrací lithným vodním sklem (např. Litosil), nebo běžnými akrylátovými penetracemi (ověřit kompatibilitu s následnými podlahovinami). Aplikace penetrace musí být provedena 2x (1. vrstva penetruje, 2. vrstva utěsňuje). Důkladnou penetraci je nutné provést zejména před zahájením intenzivního vysušování a vysušování pomocí podlahového topení apoužití odvlhčovačů vpřípadě, že byla odstraněna nebo narušená ochranná parafínová vrstva. Přesušení povrchu, tzn. vytvoření vlhkostní nerovnoměrnosti konstrukce, má za následek tvarové deformace – kroucení azvedání rohů.
Dobu vysychání nelze přesně specifikovat, je závislá na tloušťce potěru, teplotě a vlhkosti prostředí, intenzitě výměny vzduchu a jeho relativní vlhkosti. Vysušování je nejefektivnější provádět zvýšením teploty interiéru a jeho následnou intenzivní výměnou za chladnější vzduch exteriéru. Vysušování nátopovým režimem s krátkodobým intervalem o teplotě převyšujícím 35 °C, v kombinaci se studeným prostředím, není efektivní – dochází kesrážení vlhkosti vpovrchové vrstvě potěru.
4. Podlahové topení
Podlahové topení je možné využít k temperování potěru u nevytápěných staveb, aby se zamezilo jeho zmrznutí. Teplota topného média nesmí přesáhnout 20 °C. Vysušování potěru podlahovým topením lze zahájit nejdříve po 21 dnech od nalití potěru a po dosažení max. vlhkosti potěru 5 % hm. Topná zkouška probíhá prvních 48 hod. s teplotou topného média maximálně o 5 °C vyšší, než je teplota potěru. Teplotu následně zvyšovat ve dvoudenních krocích o 5 °C, nejvyšší dosažená teplota 45 °C. Snižování teplot opět v postupných krocích. Topnou zkoušku je vždy nezbytné provést před pokládkou podlahových krytin. O průběhu natápění je nutné vést zápis.
5. Broušení povrchu
Na povrchu potěrů CemLevel je vždy přítomná tenká ochranná vrstva směsi parafínu a jemných částic, tzv. šlem. Tuto vrstvu je nutné mechanicky odstranit broušením, aby bylo dosaženo dostatečné přídržnosti dalších připojených podlahových vrstev (stěrky, nátěry, lepidla, izolace apod.). Případný projev drobných prasklin ve vrstvě povrchového šlemu, vznikajících krátce po realizaci, není závadou (nezasahují do potěru).
6. Připravenost pro instalaci podlahovin
Potěry CemLevel jsou vhodné pro přímou pokládku většiny typů podlahovin. Před instalací tenkovrstvých podlahovin (PVC, lino, nátěr apod.) je nutné povrch potěru opatřit samonivelační stěrkou, která vytvoří hladký a tvrdý povrch. Zamezí se tak postupnému prorýsování hrubších zrn potěru do podlahoviny nebo degradaci potěru bodovým valivým zatížením (např. kolečková židle). Před pokládkou nášlapné vrstvy je nutné ověřit zbytkovou vlhkost potěru pomocí vhodných měřicích přístrojů. Doporučená maximální hodnota (pokud výrobce podlahoviny nestanoví jinak):
- Keramická dlažba - 5,0%
- Samonivelační cementové stěrky - 5,0%
- Epoxidové, polyuretanové ajiné syntetické povlaky - 4,0%
- Koberce aparopropustné textilie - 5,0%
- PVC, linoleum, korek - 3,5%
- Dřevěné alaminátové podlahoviny 2,5%
V případě, že je součástí podlahy podlahové topení, musí být max. vlhkost podkladu snížená o 0,5%.
Pomůžeme Vám i s izolací a omítkou
V pokládce interiérových podlah máme zkušenost již mnoho let. Stejně tak Vám můžeme pomoci s realizací sádrových omítek a izolací domu. Ušetříte tak za shánění jiné společnosti a budete mít jistotu, že technologické postupy na sebe navazují a nevzniknou tak komplikace.
![]() Libor Bureš Tel. 607 944 382 (Jednatel) Můj kalendář |
Tel. 724 586 373 Prodej |
Poptejte nezávazně cenovou kalkulaci
|
Stisknutím tlačítka "ODESLAT" souhlasíte se zpracováním osobních údajů.